Mexico remained in first place in Group A thanks to an 11-0 win over Anguilla at the Raymond E. Guishard Stadium in The Valley, Anguilla as action resumed in the 2022 Concacaf W Championship Qualifying on Saturday.

Alicia Cervantes (3’, 9’, 56’) had a hat trick, Diana Ordonez (57’, 68’) and Katty Martinez (73’, 89’) each had braces, while Maricarmen Reyes (15’), Sandra Mayor (39’), Casandra Montero Rodriguez (52’) and Jimena Lopez (63’) added their names to the scoresheet for El Tricolor.

Costa Rica got a massive performance from star FW Raquel Rodriguez, who scored a hat trick to power the Ticas to a 4-0 win against Curacao in Group B at the Stadion Rignaal Jean Francisa in Willemstad, Curacao.

Rodriguez scored her goals in the 22’, 28’ and 64’, while Priscila Chinchilla chipped in with a score in the 57’ to give Costa Rica a three-point advantage in the group standings.

Laurie Batista was the hero on the day for Panama with a hat trick to help her side march past Aruba 9-0 in Group D at the F.F.B Football Field in Belmopan, Belize.

Batista scored in the 8’, 19’ and 45’, in addition to a Marta Cox brace (44’, 64’) and goals from Karla Riley (30’), Kenia Rangel (34’), Erika Hernandez (55’) and Gabriela Leonards (68’), keeping the Canaleras atop the group.

Table toppers Haiti flexed their scoring muscles in a 21-0 victory against the British Virgin Islands in Group E at the A.O Shirley Recreation Ground in Road Town, BVI.

Batcheba Louis (33’, 39’, 42’, 58’, 89’) had five goals, Roselord Borgella (4’, 21’, 22’, 45’) recorded four goals, Melchie Dumornay (6’, 11’, 32’), Roseline Eloissaint (63’, 73’, 79’) and Mikerline Saintfelix (84’, 87’, 90’) all notched hat tricks to go along with a Kara Lewis own goal (8’) and scores from Nerilia Mondesir (51’) and Kethna Louis (77’).

Trinidad and Tobago are now atop Group F after posting a 13-0 win versus Turks and Caicos Islands at the TCIFA National Academy in Providenciales, Turks and Caicos.

Chelcy Ralph (6’, 17’, 82’) tallied a hat trick, Karyn Forbes (33’, 45’), May Matouk (49’, 66’) and Raenah Campbell (72’, 86’) each had braces, while Lauryn Hutchinson, Cecily Stoute, Liana Hinds and Maria-Frances Serrant all joined in on the scoresheet in the win.

Kingston College secured their 33rd hold on the Boys title and Edwin Allen secured their ninth hold on the Girls crown as the ISSA Boys and Girls Championships came to a close at the National Stadium in Kingston on Saturday.

Edwin Allen finished with 352 points followed by Hydel (295), St. Jago High (249), Holmwood (174) and Excelsior (107).

On the Boys side, Kingston College finished with a mammoth 372 points to win ahead of Jamaica College (300.83), Calabar (170), St. Jago (147) and Edwin Allen (95).

Edwin Allen’s team of Serena Cole, Tina Clayton, Brandy Hall and Tia Clayton sped to a world high school record 43.29 to win the Class I Girls 4x100m Relay ahead of St. Jago High (45.05) and Hydel High (45.12).

The Class II event was won by Holmwood Technical in 46.33 ahead of St. Catherine High (46.45) and Edwin Allen (46.55).

St. Jago won the Class III race in 45.64 ahead of Hydel (46.19) and Holmwood Technical (46.67) while Immaculate Conception took the Class IV relay in 47.32 over Edwin Allen (48.25) and Hydel (48.58).

Jamaica College won the Boys Class I event in 39.43 ahead of St. Jago (39.89) and Camperdown (40.02).

Kingston College sped to 41.28 to win the Class II relay ahead of STETHS (41.74) and Calabar (41.86).

Calabar won the Class III event in 43.99 ahead of St. Jago (44.86) and JC (44.88).

Edwin Allen tasted victory in the Girls 1600m Sprint Medley in 3:58.87 ahead of Alphansus Davis High (4:06.74) and Holmwood Technical (4:07.31) while Kingston College won the Boys event in 3:27.66 ahead of STETHS (3:27.70) and Jamaica College (3:30.97).

Brianna Lyston anchored Hydel to victory in the Girls 4x400m Relay in 3:35.38 ahead of Edwin Allen (3:37.71) and Holmwood (3:38.34).

Jamaica College ran 3:10.04 to win the final event of Champs 2022, the Boys 4x400m ahead of Kingston College (3:10.68) and St. Jago (3:11.69).

In the field, Serena Cole, before running a leg on Edwin Allen’s victorious 4x100m team, won the Class I Long Jump in 6.36 ahead of St. Jago’s Machaeda Linton (5.82) and her Edwin Allen teammate Paula-Ann Chambers (5.71).

Edwin Allen’s Christopher Young got his third medal of the championships with gold in the Class I Boys Shot Put with 19.37m ahead of Calabar’s Kobe Lawrence (18.86) and St. Jago’s Brandon Gayle (18.30).

KC took gold in the Boys Class I High Jump through Verrol Sam (2.05m) who won ahead of STETHS’ Dejone Raymond (2.00m) and St. Jago’s Demario Prince (2.00m).

KC’s Aaron McKenzie added to his gold medal in the Class II High Jump by jumping out to 14.27 to win the Class II Triple Jump ahead of the JC pair Chavez Penn (14.22) and Euan Young (14.15m).

 

LA Galaxy withstood a second-half barrage to win El Trafico, claiming a dramatic 2-1 win over LAFC on Saturday at Dignity Health Sports Park.

Two goals in the opening half hour seemingly had the Galaxy on their way to a comfortable win, but the outcome arguably belied the overall performance, with LAFC on the wrong end of three disallowed goals.

Carlos Vela was ruled offside twice along with Latif Blessing, whose late equaliser was chalked off in the eighth minute of injury time, after Cristian Arango pulled one back in the 79th minute.

Samuel Grandsir assisted twice for the Galaxy, with his first a pinpoint cross at the back post for Javier Hernandez, who cunningly drifted off Mamadou Fall's shoulder in 13th minute.

A second from Sega Coulibaly ultimately proved sufficient, as the Galaxy moved to four wins and one defeat in games where they scored the opening goal in the MLS this season.

The win puts them a point off LAFC in the Western Conference and tied for second with Real Salt Lake, who failed to move to top spot with a 2-2 draw to Toronto.

Philadelphia Union remained top of the Eastern Conference, meanwhile, after their 1-0 win over Columbus Crew.

Union took the lead in only the second minute and in calamitous circumstances, with Crew keeper Eloy Room mishandling a cross into the box, before the ball trickled into his own net.

Jim Curtin's side was content to absorb pressure as the Crew spent the rest of the match trying to break them down, and failed to create anything of substance.

Orlando City moved to second in the East with a 1-0 win over a ten-man Chicago Fire, leapfrogging New York Red Bulls, who lost 2-1 at home to Montreal.

In the other early game on the East Coast, a Leonardo Campana hat-trick gave Inter Miami their first win of the season, in a 3-2 victory over New England Revolution.

In the later games on Saturday, Nashville defeated Sporting KC 2-1, while Houston Dynamo fought from a 2-1 deficit to defeat San Jose Earthquakes 4-3.

Goals from Brandon Servania and Jesus Ferreira on either side of the interval handed Dallas an eventual 3-1 win over Colorado Rapids.

Hydel’s Kerrica Hill continued her stellar form at the ISSA Boys and Girls Championships at the National Stadium with a world youth record 12.71 to win gold in the Class II 100m Hurdles on Saturday’s day five.

Hill, who already won gold in the 100m on Wednesday, broke her own record of 12.89 which she set in the semi-finals on Friday. Her teammate Shania Myers was second in 13.27 and St. Catherine’s Asharria Ulett finished third in 13.35.

Hydel’s Malayia Duncan ran 10.38 to smash the Class IV Girls 70m Hurdles record and win gold ahead of Edwin Allen’s Arihanna Brown (10.58) and St. Jago’s Rihanna Anderson (10.62).

St. Jago’s Camoy Binger was next in line, blazing to a new record 10.87 to win the Class III 80m Hurdles ahead of her teammate Bryana Davidson (11.06) and Hydel’s Jody Ann Daley (11.18).

Oneka Wilson made it three records in the sprint hurdles for Hydel and four overall with a 13.00 clocking to win the Class I 100m Hurdles final ahead of Petersfield’s Alexis James (13.21) and Gabrielle Matthews of the Queen’s School (13.45).

Tahj-Oneil Gordon of KC won the Boys Class III 100m Hurdles final in 13.30 ahead of JC’s Javion Pladley (13.65) and Excelsior’s Demarco Bennett (13.76).

KC secured a one-two finish in the Class II 110m Hurdles with Jadan Campbell (13.67) and Kaheim Carby (13.68) finishing ahead of Daniel Wright of Excelsior (13.82).

St. Jago’s Jahvel Granville ran 13.56 to win the Class I Boys 110m Hurdles ahead of Calabar’s Dishaun Lamb (13.56) and KC’s Tajae Francis (13.75).

Moving into the field, KC’s Aaron McKenzie set a new record of 2.11m to win the Boys Class II High Jump ahead of JC’s Chavez Penn (2.00m) and KC’s Aaron Thomas (1.95m).

JC’s Zachary Campbell was also in record-breaking form in the Boys Class II Discus Throw with 56.49 to win ahead of KC’s Antwon Walkin (47.43m) and JC’s Delangelo Jackson (47.02m).

Shemonique Hazel of Hydel won gold in the Class III Girls Long Jump with 6.27m ahead of Excelsior’s Shelley-Ann Taylor (5.71m) and St. Jago’s Briana Campbell (5.71m).

Camperdown’s Brittania Johnson threw 14.06m to win the Girls Class I Shot Put ahead of St. Jago’s Jamora Alves (13.82m) and St. Catherine High’s Natalie Albert (13.40m).

 

 

 

 

 

 

Puerto Rico’s defending Olympic champion in the Women’s 100m Hurdles Jasmine Camacho-Quinn stamped her class on the field with a world leading 12.67 into a -2.5 m/s headwind at the USATF Bermuda Games in Hamilton, Bermuda on Saturday.

Camacho-Quinn won ahead of the American pair of Chanel Brissett (13.06) and Christina Clemons (13.15).

Barbados’ Shane Brathwaite won the Men’s 110m Hurdles in 13.77 ahead of the USA’s Michael Dickson (13.85) and Brazil’s Eduardo Rodrigues (13.87).

Jamaica took the top three spots in the Women’s 400m Hurdles as former Hydel standout Shiann Salmon (55.35) got the better of 2019 World Championships bronze medalist Rushell Clayton (55.89) and multiple time World Championship and Olympic finalist Janieve Russell (56.56).

Bahamian Anthonique Strachan secured a win in the Women’s 200m in 23.23 ahead of the USA’s Dezerea Bryant (23.72) and Jamaica’s Briana Williams (23.82).

It was a Caribbean one-two in the Men’s 200m as Bahamian World and Olympic 400m champion Steven Gardiner got home in 20.80 ahead of Trinidad and Tobago’s World Indoor 400m champion Jereem Richards (20.86) and Liberia’s Emmanuel Matadi (21.04).

Reigning Olympic 100m bronze medalist Shericka Jackson of Jamaica ran 51.40 to win the Women’s 400m ahead of teammate Candice McLeod (51.57) and the USA’s Jade Stepter Baines (51.93).

Kirani James made his return to the track with a 45.63 clocking to win the Men’s 400m ahead of Great Britain’s Alex Haydock Wilson (46.05) and Jamaica’s Jaheel Hyde (46.27).

Jamaica’s Chrisann Gordon-Powell was second in the Women’s 800m in 2:04.19. The event was won by the USA’s Ajee Wilson in 2:03.09 while Charlene Lipsey, also of the USA, was third in 2:04.50.

In the field, Shanieka Ricketts won the Women’s Triple Jump in 14.15 ahead of Great Britain’s Naomi Metzger (14.00) and the USA’s Michelle Fokam 13.42).

Jamaica’s Jordan Scott jumped out to 16.37m for second in the Men’s Triple Jump behind American Olympian Chris Bernard (16.57). Bahamian Kaiwan Culmer jumped 15.82 for third.

Jamaicans Chanice Porter and Tissana Hickning were second and third in the Women’s Long Jump with 6.70 and 6.50, respectively. The USA’s Quanesha Burks won with 6.77.

 

Hydel’s Brianna Lyston destroyed Simone Facey’s 18-year-old the Class I Girls 200m record (22.71) with a phenomenal 22.53 into a -2.2 m/s headwind to win gold on Day five of the ISSA Boys and Girls Championships at the National Stadium in Kingston on Saturday.

Vere Technical’s Kaylia Kelly was second in 23.59 and St. Jago’s Shenese Walker was third in 23.89.

Bryan Levell completed the sprint double by running 20.77 to win the Class I Boys event ahead of JC’s Deandre Watkin (20.84) and St. Jago’s 400m champion Gregory Prince (20.92).

100m silver medalist Alana Reid won gold in the Class II race in 23.59 ahead of Immaculate Conception’s Mickalia Haisely (23.87) and Mount Alvernia’s Carletta Bernard (24.02).

JC’s Mark Anthony Miller added to his 100m gold medal with 21.82 to win the Class II Boys event ahead of Omarion Barrett of Steer Town (21.97) Enrique Webster of STETHS (22.15).

Theianna-Lee Terrelonge completed her own sprint double in Class III with a personal best 23.91 to win ahead of Lacovia’s 400m champion Sabrina Dockery (24.30) and Holmwood Technical’s Abrina Wright (24.44).

Nickecoy Bramwell of Calabar finally got his gold medal in the Class III Boys event in 22.81 ahead of KC’s Shavaughn Brown (23.14) and Herbert Morrison’s 100m champion Tavaine Stewart (23.15).

Wolmer’s Girls’ Natrece East secured the Class IV sprint double with a time of 24.62 ahead of Janelia Williams of Excelsior (25.34) and Sashana Johnson of Hydel (25.43).

Jamaica College secured 16 points in the Boys Class I 800m as their captain J’Voughnn Blake ran 1:58.67 to equal former Edwin Allen standout Chevonne Hall’s 2021 Class I record ahead of teammate Handal Roban (1:48.72) and KC’s Giovouni Henry (1:50.79).

There was an upset in the Boys Class II final as favorite from Foga Road Franklyn Tayloe, after leading for about 770m, had to settle for bronze in 1:57.14 behind winner Ainsley Brown of Port Antonio (1:55.08) and silver medalist Rashid Green of STETHS (1:56.23).

JC’s Samuel Creary added to his silver medal from the 400m to win gold in the Class III Boys 800m in 2:01.34 ahead of KC’s Nahashon Ruto (2:01.45) and Manchester’s 400m champion Troydian Flemmings (2:01.46).

Edwin Allen’s Rushana Dwyer rebounded from her disappointment in the 1500m to win gold in the Class I 800m in 2:08.36 ahead of her teammate Jessica McLean (2:09.23) and Holmwood Technical’s Jodyann Mitchell (2:10.33).

Edwin Allen’s Rickeisha Simms won gold in Class II in 2:08.52 ahead of St. Catherine’s Kitania Headley (2:08.98) and Holmwood Technical’s Cindy Rose (2:10.80).

Holmwood Technical’s Andrene Peart won the Class III Girls 800m in 2:12.97 ahead of Edwin Allen’s 1500m gold medalist Kora Barnett (2:13.67) and St. Jago’s Kededra Coombs (2:15.27).

 

 

 

 

 

Hydel’s Kerrica Hill was in record breaking form in qualifying for the Girls Class II 100m Hurdles final at the ISSA Boys and Girls Championships at the National Stadium in Kingston on Friday.

Hill, who ran 11.16 to win gold in the 100m on Wednesday, equaling the record set by former Edwin Allen star Kevona Davis in 2018, sped to a brilliant 12.89 to break former Excelsior and current Baylor University sprint hurdler Ackera Nugent’s Class II record of 12.91 set in 2019. Hill’s time is also equaled Nugent’s world Under-18 record set at the Youngster Goldsmith Classic in the same year.

St. Catherine High’s Asharria Ulett was second fastest in qualifying with 13.28 while Hill’s Hydel teammate Shania Myers was third with 13.56.

Petersfield’s Carifta Trials Under-20 champion Alexis James ran 13.40 to be the fastest qualifier to the Class I final ahead of Hydel’s Oneka Wilson (13.54) and Manchester’s Janela Spencer (13.58) 

The St. Jago pair of Bryana Davidson (11.04) and Camoy Binger (11.08) were fastest to advance to the Class III 80m Hurdles final ahead of Excelsior’s Shelley-Ann Taylor (11.34).

Qualifiers for the Class IV 70m Hurdles final were led by Edwin Allen’s Arihanna Brown (10.76), Hydel’s Malayia Duncan (10.79) and Immaculate Conception’s Ayanna Blake (10.83).

Kingston College’s Taj-Oneil Gordon led all qualifiers to the Class III Boys 100m Hurdles final with a swift 13.56. Excelsior’s Demarco Bennett (13.62) and Jamaica College’s Javion Pladley (13.75) were the only other qualifiers below 14 seconds.

The fastest qualifier to the Boys Class II 110m Hurdles final was KC’s Jadan Campbell with 13.67 ahead of Calabar’s Shaquane Gordon (13.68) and KC’s Kaheim Carby (13.71).

JC’s Jaheim Stern was fastest in the Class I 110m Hurdles semis with 13.67 ahead of St. Jago’s Jahvel Granville (13.69) and Excelsior’s Sharvis Simmonds (13.77).

Kingston College superstar jumper Jaydon Hibbert added to his Class I long jump title after smashing the triple jump record on the way to his second gold medal on Day 4 of the ISSA Boys and Girls Championships at the National Stadium in Kingston on Friday.

Hibbert uncorked a personal best and world junior leading mark of 16.66m to win gold ahead of the Jamaica College pair of Rajaun Ricketts (15.06m) and Stafon Roach (14.92m).

The 2021 silver medalist at the World Junior Championships in Nairobi, Kenya, erased former O'Brien Wasome’s Class I record of 16.39 done in 2016.

On the track, Edwin Allen, St. Catherine High, Dinthill Technical, Alphansus Davis High, Holmwood Technical, The Queen’s School, Maggotty High and Excelsior all advanced to the final of the Girls 1600m Sprint Medley.

STETHS, Jamaica College, Kingston College, Calabar, Vere Technical, William Knibb, Excelsior and Petersfield advanced to the Boys 1600m Sprint Medley final.

Holmwood Technical, Hydel, Excelsior, St. Jago, Edwin Allen, St. Mary High, St. Catherine High and Manchester High will contest the final of the Girls 4x400m Relay.

Jamaica College, Calabar, St. Jago, Edwin Allen, Kingston College, Excelsior, STETHS and Manchester High all advanced to the final of the Boys 4x400m Relay.

 

Camperdown High School’s Roshawn Clarke smashed the championship record and exacted revenge on Kingston College’s Rayon Campbell in the finals of the 400m hurdles on Day 4 of the ISSA Boys and Girls Championships at the National Stadium in Kingston on Friday.

Clarke, beaten by Campbell at the recent Carifta trials exploded over the final 200m of the race to surge past Campbell and pulled away down the home stretch to win in 49.50, breaking the record set of 49.86 set by Jamaica College’s Javier Brown in 2021.

Campbell, who ran 49.52 to beat Clarke at the Carifta trials struggled over the final half of the race and was a distant second in 50.54 while his teammate Antonio Forbes took the bronze medal in 51.48.

Oneika McAnnuff of Hydel High School won the Girls’ Open equivalent in a personal best of 57.68 over Safhia Hinds of St. Jago High, who ran 59.33 for the silver medal. Tonyan Beckford of Edwin Allen was third in 1:00.07.

Daniel Wright of Excelsior High School won the Class II event in 52.83 ahead of Calabar High School’s Zacre Braham (53.31) and Kingston College’s Jordan Mowatt (53.70).

In action in the field, Michael-Andre Edwards of Jamaica College soared out to 6.55m to win the Class III long jump over Courtney Kinglock of Kingston College (6.18m) and Deandre Jennings of St Jago (5.94m).

In the Class IV high jump for girls, Hydel High School’s Zavien Bernard cleared 1.64m to win gold over her teammate Kaira Wright (1.55m) and St Jago High School’s Alexia Williams (1.50m).

Ahshareah Enoe of Edwin Allen won the Class I event with 1.76m over Malaika Cunningham of Wolmer’s Girls, who cleared the same height but lost on the countback. Chenessa Davis of Excelsior High School was third with a clearance of 1.65m.

Excelsior had better fortune in the Class II discus where Najhada Seymoure won gold with a mark of 45.14m. Shamoyea Morris of Edwin Allen won the silver medal with her best throw of 43.49 while Victoria Christie of Camperdown High was third having thrown 43.09m.

Jafar Moore of Kingston College won the Pole Vault Open event with a clearance of 4.00m. He won comfortably over Nicholai Blossom of Jamaica College who cleared 3.60m for the silver medal and Mark Phillips of Wolmer’s who cleared 3.40m.

Samantha Pryce of Holmwood Technical claimed gold in the 2000m steeplechase after crossing the finish line in 7:10.52 more than eight seconds ahead of Taiefa Gowe of Hydel High, who clocked 7:18.77 and Sushana Johnson of Edwin Allen High, who was third in 7:19.73.

The boys' race was won by Kingston College’s Gianni Henry (6:10.78) over Nellie Ambriton of Jamaica College (6:25.33) and Jalen Brown of St. Jago High (6:30.76).

Class I Girls 100m silver medallist Briana Lyston was in spectacular form to win her 200m semi-final on Friday’s fourth day of the 2022 ISSA GraceKennedy Boys and Girls Championships at the National Stadium.

Lyston ran an easy 23.04 to qualify fastest for Saturday's final ahead of Vere Technical’s Kaylia Kelly (23.98) and St. Jago’s Shenese Walker (24.26).

Hydel’s 100m silver medalist Alana Reid was fastest in qualifying to the Class II final in 23.85. She was followed by Immaculate Conception’s Mickaila Haisley (23.94) and Wolmer’s Girls’ Mickayla Gardener (24.12).

The qualifiers for the Class III final were led by Holmwood Technical’s Abrina Wright (24.33), Edwin Allen’s 100m champion Theianna-Lee Terrelonge (24.99) and Lacovia’s 400m champion Sabrina Dockery (24.67).

Wolmer’s Girls 100m gold medalist Natrece East was the fastest qualifier to the Class IV final ahead of Hydel’s Sashana Johnson (25.62) and Excelsior’s Janelia Williams (25.78).

Edwin Allen’s Bryan Levell continued his quest for the sprint double by running 21.14 to lead all qualifiers to the Class I Boys 200m final. St. Jago’s Gregory Prince, who ran a personal best 45.99 to win the 400m gold medal on Thursday, was second fastest in the semis with 21.34 while St. Catherine’s Sandrey Davison was third fastest with 21.44.

Class II was led by Jamaica College’s 100m champion Mark Anthony Miller (22.10), Steer Town’s Omarion Barrett (22.17) and Kingston College’s 400m champion Marcinho Rose (22.47).

Qualifiers for the Boys Class III final were led by Herbert Morrison’s 100m champion Tavaine Stewart (23.54), KC’s 400m finalist Shavaughn Brown (23.58) and Calabar’s 100m silver medalist Nickecoy Bramwell (24.00).

JC’s Michael-Andre Edwards secured nine big points for his school with a big personal best of 6.55m to win the Class III Boys Long Jump ahead of KC’s Courtney Kinglock (6.18m) and St. Jago’s Deandre Jennings (5.94m).

JC’s Javon Bowen led all qualifiers into the final of the Class I High Jump with a clearance of 2.00m. His teammate Uroy Ryan, who already has a silver medal this year in the Long Jump, will join him in the final after clearing 1.90m in qualifying.

The Kingston College pair of Blaine Byam and Verrol Sam both cleared 1.95m to also advance to the final scheduled for Saturday evening.

Excelsior’s Shelley-Ann Taylor leapt out to 5.87m to lead all qualifiers for Saturday’s Class III Girls Long Jump final.

Hydel’s 100m bronze medalist Shemonique Hazle had the second longest jump in qualifying with 5.56m while her teammate Tressanne Plummer had the third with 5.43m.

 

 

 

Coming off her impressive 200m season opener at the Florida Relays on April 1, Tokyo Olympic gold medallist Briana Williams believes a new personal best for the half-lap sprint is a possibility when she takes on a strong field at the USATF/Bermuda Games on Saturday.

Williams, who ran a personal best of 7.04 at the World Indoor Championships in Belgrade in March, blazed to her best ever opener in the 200m, clocking a nippy 22.82 in Gainesville, signalling that good things could be in store for the 20-year-old Jamaican this season.

However, in Bermuda, both her speed and mettle will be tested when she lines up alongside world leader Jasmine Camacho-Quinn, USA's Dezerea Bryant and Twanisha Terry as well as Anthonique Strachan of The Bahamas.

Not one to be daunted by the opposition, Williams said she is eager to step into the blocks on Sunday with a new personal best in mind.

“I’m really thrilled to run my second 200m of the season in Bermuda, it’s my first time there,” she said. “The field is very strong and I’m looking forward to a new personal best, it’s time to update that number and run a very strong and fast race.”

Williams’ personal best of 22.50 was set in 2018 while winning the 200m and completing the sprint double at the World U20 Championships. She was just 16 years old.

Meanwhile, her coach Ato Boldon, who said his young star will be running more 200m races this year, thinks Sunday’s race will be a true test for the young Olympian but believes she is ready for the challenge.

“Briana getting a chance to run a high-quality 200m in April in Bermuda fits her overall plan,” he said. “A year ago, she was battling injuries. She’s fully fit and ready now."

*Editor's note: This story initially stated that the USATF/Bermuda Games would be held on Sunday. The Games will be held on Saturday. Sportsmax.TV apologizes for the error.

 

Former West Indies Under-19 representative Nyeem Young is taking a lot of confidence from his selection for the ongoing West Indies white-ball skills camp at the Coolidge Cricket Ground in Antigua.

Young was among two relative newcomers selected for the camp that began on March 31 and ends on Wednesday, April 13. Young, an all-rounder and Kaecy Carty joined the more seasoned players like Shai Hope, Shamarh Brooks, Darren Bravo and Nkrumah Bonner in the camp aimed at making the regional players more efficient at the shortest forms of the game. Young said what he has learned so far has made him a more confident player.

“It brings a lot of confidence in myself to be selected to come to a camp like this,” said the 21-year-old Barbadian all-rounder.

“I haven’t played any List-A cricket either, so for the selectors and coaches to have me in mind for a camp like this is very boosting for me.”

Young represented the West Indies at two Under-19 World Cups, 2018 in New Zealand and 2020 in South Africa. He is well aware of the players who, in recent times, have made the transition from youth cricket to the senior ranks across the region.

“I know there are a few youngsters that have come through like Alzarri Joseph, Shimron Hetmyer, Keemo Paul and Jayden Seales, most recently. They all came through at a young age and did pretty well at the international level so I’m just happy to be following in that suit and hopefully it continues,” said Young, who also spoke of his desire to get into the senior team for global tournaments like the 2022 ICC T20 World Cup in Australia starting in October and the 2023 ICC Cricket World Cup in India.

“Yes, definitely there’s some stuff coming up. Some World Cups are coming up this year and next year. I’m mostly working on my skills and letting the coaches figure me out as a player and look at my strengths and weaknesses and figuring out what I need to work on whether it’s batting, bowling or fielding and take that forward,” he said.

 

 

 

 

 

 

 

Personal best performances were the order of the day during the finals of the 400m on day three of the 2022 ISSA GraceKennedy Boys and Girls Championships at the National Stadium in Kingston on Thursday night.

It ended with St Jago’s Gregory Prince running a lifetime best of 45.99 to win the Class I Boys event in dominating fashion over Deandre Watkin of Jamaica College (46.50) and Shemar Palmer of Manchester High (46.79).

Marcinho Rose of Kingston College won the Class II race in  48.03 for what appeared to be a Pyrrhic victory as he went down injured after crossing the finishing line ahead of teammate Tahj-Marques White (48.39) and Enrique Webster of  St. Elizabeth Technical who clocked 48.90 for the bronze medal.

Troydian Flemmings of Manchester High ran his heart out to win the Class III race in a personal best of 50.25. He was well clear of Samuel Creary of Jamaica College, who ran 51.06 for the silver medal. Demarco Bennett of Excelsior High was third in 51.12.

The girls’ races were just as thrilling as Dejanea Oakley of Clarendon College followed up her victory last year in Class II with a brand new personal best of 51.81 to win the title in her first year in Class I. Oneika McAnnuff Hydel High, the silver medalist in Class II once again won silver in 52.38. Kaylia Kelly of Vere  Technical (53.59) won the bronze medal.

Abigail Campbell of Ferncourt High pulled off a late run down the stretch to win the Class II 400m in a personal best 53.75 ahead of Natasha Fox of  Edwin Allen High (54.26) and Alliah Baker of Hydel High (54.44).

It was an all-rural school sweep of the 400m for the girls as Sabrina Dockery of Lacovia High won gold in the Class III event in 54.76. She finished ahead of the Holmwood Technical pair of Rosalee Gallimore Holmwood Technical and Abriana Wright, who ran 55.47 and 55.79, for second and third, respectively.

In the field, Zachary Campbell of Jamaica College won the Class II Boys shot put with a massive throw of 19.13m. He was more than two metres better than Rajay Hemmings of St Catherine High who put 16.74m. Calabar’s Matthew Clarke won the bronze medal with 15.63m.

 

     

 

 

 

 

Rovman Powell is to assume a more involved role as captain for the Jamaica Tallawahs once the 2022 Hero CPL season gets underway in August.

Powell was appointed captain last season when the two-time CPL champions struggled to find consistency and missed the playoffs after only winning four of their 10 matches.

However, come next season, Tallawahs CEO Jeff Miller expects Powell to work more closely with the new coaching staff headed by Shivnarine Chanderpaul.

“I think that Chanderpaul along with the assistant coaches has expressed that to Rovman," Miller revealed in a recent interview with Sportsmax.TV.

"We have been having some great meetings and I think this year we will see that all-inclusive where the player, as the captain, is involved in all aspects of team management, selection, etcetera,” Miller told Sportsmax.TV.

“I think we will see a different side of him (Rovman) this year.”

Turning his attention to Brandon King, who has been brought in to open the batting, Miller said the former Amazon Warrior will be given the opportunity to express himself in the coming season.

“Brandon is another dynamic player and we believe that having Brandon at the top of the order with Kennar (Lewis) will produce some exciting games, and Brandon also wanted to come home and we gave him that opportunity to play for the Tallawahs and express himself and we know how Brandon can express himself,” Miller said.

The CEO also hinted that the international players who have been signed will be very suited for the potentially spin-friendly pitches in Guyana that will host several matches including the CPL finals for the next three years. 

"When you see our international players then you will see why we selected those players because they will make a difference in Guyana," said Miller, who also expressed confidence that the Tallawahs will give a good account of themselves in the 2022 season.

"I am confident about the team. Look, we have a dream team support staff - Chanderpaul, Sir Curtly Ambrose, we have Andre Coley. We have an announcement to make in the coming days pertaining to our manager and that will really cement our support staff."

 

 

© 2022 SportsMaxTV All Rights Reserved.