Hydel High was the fastest qualifiers to the Championships of America High School Girls 4x400m final at the 2022 Penn Relays at the Franklin Field in Philadelphia on Thursday.

The team of Alliah Baker, Brianna Lyston, Kerrica Hill and Onieka McAnuff ran an impressive 3:39.34 to lead all qualifiers into Friday’s final.

Holmwood Technical (3:41.45), Edwin Allen (3:45.29), St. Jago (3:49.50) and Excelsior (3:51.15) also advanced to the final.

The region will also have two representatives in the 4x800m final, also scheduled for Friday, as both Edwin Allen (9:13.89) and Holmwood Technical (9:23.48) advanced from the heats.

 

Edwin Allen High School was the fastest qualifier to the final of the High School Girls 4x100m at the 2022 Penn Relays which got underway on Thursday morning at Franklin Field in Philadelphia.

The team of the Clayton twins, Brandy Hall and Shenequa Vassell scorched the track to run a time of 44.64 to win their heat. Hydel High (46.37) and IMG Academy (47.03) were second and third fastest to the final.

Holmwood Technical (47.12), Immaculate Conception (47.15), St. Catherine High (47.56) and St. Jago (47.37) will also be in Friday's final.

Holmwood Technical’s Cedricka Williams was dominant in winning the High School Girls discus with a throw of 54.00m. Camperdown’s Victoria Christie was second with 44.88m while Ella Lucas from Warwick High School was third with 42.53m.

Edwin Allen’s Serena Cole, who ran the first leg on Jamaica’s world record-breaking U-20 girls 4x100m team at the recently concluded Carifta Games, jumped 5.98m for second in the High School Girls long jump behind Avery Lewis of Friends’ Central (6.05). Hailey Rios of Somerset jumped 5.84m for third.

St. Jago’s Annishka McDonald was third in the High School Girls' high jump after clearing 1.69m. The event was won by Spring-Ford’s Nene Mokonchu (1.72m) while Conard’s Audrey Kirkutis was second with 1.69m.

The 2022 Penn Relays will run from April 28-30.

Kingston College secured their 33rd hold on the Boys title and Edwin Allen secured their ninth hold on the Girls crown as the ISSA Boys and Girls Championships came to a close at the National Stadium in Kingston on Saturday.

Edwin Allen finished with 352 points followed by Hydel (295), St. Jago High (249), Holmwood (174) and Excelsior (107).

On the Boys side, Kingston College finished with a mammoth 372 points to win ahead of Jamaica College (300.83), Calabar (170), St. Jago (147) and Edwin Allen (95).

Edwin Allen’s team of Serena Cole, Tina Clayton, Brandy Hall and Tia Clayton sped to a world high school record 43.29 to win the Class I Girls 4x100m Relay ahead of St. Jago High (45.05) and Hydel High (45.12).

The Class II event was won by Holmwood Technical in 46.33 ahead of St. Catherine High (46.45) and Edwin Allen (46.55).

St. Jago won the Class III race in 45.64 ahead of Hydel (46.19) and Holmwood Technical (46.67) while Immaculate Conception took the Class IV relay in 47.32 over Edwin Allen (48.25) and Hydel (48.58).

Jamaica College won the Boys Class I event in 39.43 ahead of St. Jago (39.89) and Camperdown (40.02).

Kingston College sped to 41.28 to win the Class II relay ahead of STETHS (41.74) and Calabar (41.86).

Calabar won the Class III event in 43.99 ahead of St. Jago (44.86) and JC (44.88).

Edwin Allen tasted victory in the Girls 1600m Sprint Medley in 3:58.87 ahead of Alphansus Davis High (4:06.74) and Holmwood Technical (4:07.31) while Kingston College won the Boys event in 3:27.66 ahead of STETHS (3:27.70) and Jamaica College (3:30.97).

Brianna Lyston anchored Hydel to victory in the Girls 4x400m Relay in 3:35.38 ahead of Edwin Allen (3:37.71) and Holmwood (3:38.34).

Jamaica College ran 3:10.04 to win the final event of Champs 2022, the Boys 4x400m ahead of Kingston College (3:10.68) and St. Jago (3:11.69).

In the field, Serena Cole, before running a leg on Edwin Allen’s victorious 4x100m team, won the Class I Long Jump in 6.36 ahead of St. Jago’s Machaeda Linton (5.82) and her Edwin Allen teammate Paula-Ann Chambers (5.71).

Edwin Allen’s Christopher Young got his third medal of the championships with gold in the Class I Boys Shot Put with 19.37m ahead of Calabar’s Kobe Lawrence (18.86) and St. Jago’s Brandon Gayle (18.30).

KC took gold in the Boys Class I High Jump through Verrol Sam (2.05m) who won ahead of STETHS’ Dejone Raymond (2.00m) and St. Jago’s Demario Prince (2.00m).

KC’s Aaron McKenzie added to his gold medal in the Class II High Jump by jumping out to 14.27 to win the Class II Triple Jump ahead of the JC pair Chavez Penn (14.22) and Euan Young (14.15m).

 

ISSA Boys and Girls Championships pundit Hubert Lawrence believes that Kingston College and Edwin Allen are favourites to win the Boys and Girls titles, respectively, as the competition get underway at the National Stadium on Tuesday.

“It looks to me as if the boys' side could be quite close. Both KC, the 2019 champions, and JC, the 2021 champions, are quite strong,” Lawrence said.

“Early in the season, it looked as if JC was not as significantly strong as KC in Class III, but each week I saw the JC Class III look better and better and it may be that on balance now, the two teams are quite strong. I don’t think there’s a walkover even though, in general, KC might look a little bit ahead,” he added.

Lawrence also expressed where the main strengths of both teams are.

“Where KC is brilliantly strong is in hurdles across the classes while JC is brilliantly strong in the 800, 1500 area across all the classes. It may be that those strengths and balances cancel out and in the 800s and 1500s, there is an extra race than the hurdles because there is no Class III 400m Hurdles but there’s Class III 800m and 1500m,” he said.

On the Girls' side, Lawrence believes that despite the fact that Hydel looked good all season, Edwin Allen is still the team to beat.

“Girls Champs will be quite competitive as well. Edwin Allen is coming on every week. They’ve had a late start to training and rain in the hills in Frankfield but they look to be coming on each week and I would have to say they’re the favourites to defend their title,” he said.

“Who’s coming at them? Hydel. One of the remarkable things about coach Cory Bennett is his ability to hide a great side in plain view. So, you might go and score them 10 points but they’re really worth 17. St. Jago is also like that this year but coach Michael Dyke at Edwin Allen is a master at getting his teams to peak at the right time so that is up in the air but I say Edwin Allen would go in feeling in a stronger position than KC on the Boys' side,” he added.

Switching gears from teams to individuals, who, apart from the obvious candidates, does Lawrence have his eyes on to do big things at Champs?

“I’d go Alexis James from Petersfield in the Girls Class I sprint hurdles. Because Class I has a glittering 100m and 200m compliment of athletes like the Clayton twins and Briana Lyston, not many people are looking at the sprint hurdles," he said.

"James won at Carifta trials and in that race too, Oneika Wilson of Hydel got to the World Junior final but couldn’t run because of COVID protocols. Both of them are not far away from the Champs record of 13.12 so I think that’s an event we have to look at. We’re very sprint focused but I think the sprint hurdles with Megan Tapper getting the bronze in Tokyo, with us having two world champions in that event in Danielle Williams and Brigitte Foster-Hylton, that’s an event now at the Class I level that might just move forward,” he said.

“On the Boys' side, one athlete that we might not watch too much because we’re sort of track-focused is Christopher Young of Edwin Allen, former Class II discus champion. He’s been fantastic in the shot put, discus and javelin. I think his teammate, Trevor Gunzel, is just as good as he is in the shot as well as World Under-20 finalist Kobe Lawrence of Calabar so he won’t have it easy,” he said.

 

 

Edwin Allen’s Class I Girls 4x100m team stole the show at Saturday’s staging of the 2022 Gibson/McCook Relays at the National Stadium in Kingston.

The quartet of Serena Cole, Tina Clayton, Brandy Hall and Tia Clayton had a string of flawless baton exchanges to eventually cross the finish line in a time of 43.37 seconds, a new meet record and high school world record.

They finished more than a full second ahead of Hydel who ran 44.40 for second place while St. Jago finished third in 45.50.

Edwin Allen also took the girls Class 4 4x100 in 48.81 and the 4x200m Open in 1:35.91.

Hydel High girls won the Girls Class 2 4x100m in 44.62 and the 4x400m relay in 3:33.76.

Holmwood Technical was also in record-breaking form in the Girls Sprint Medley with 3:55.77 to better the previous meet record of 4:00.83.

Meanwhile, Jamaica College’s 4x800m team was also in fine form, running a new meet record of 7:24.30 to finish almost 12 seconds ahead of second-place finishers Kingston College who ran 7:36.21. St. Jago was third in 7:45.46.

JC smashed the previous meet record of 7:31.71.

Kingston College won two of the four sprint relays, running 44.36 and 45.99 to win Classes 3 and 4, respectively.

The Class 1 4x100m was won by St. Jago in 40.26 ahead of JC (40.40) and St. Catherine High (40.50) while Calabar stormed to victory in Class 2 in 42.19 ahead of KC (42.26).

St. Jago also won the final event of the meet, the boys’ 4x400m in 3:10.48 ahead of KC (3:11.43) and JC (3:12.49).

JC won the Boys’ Sprint Medley in 3:30.82 ahead of KC (3:31.53) and Calabar (3:38.40).

There were also some standout performances from the seniors on display, namely Tissana Hickling and Lushane Wilson.

Hickling won the Women’s Long Jump in 6.70m and 100m in 11.85 while Wilson leapt to a new personal best 2.21m to win the Men’s High Jump.

 

 

Edwin Allen High School won their first trophy in schoolboy football after defeating St. Elizabeth Technical 3-2 in an enthralling final at STETHS on Friday.

Negus Daley followed up his goal in the semi-final against Frome Technical with the opener for the home side in the 16th minute.

Edwin Allen got the equalizer in the 47th minute through a right-footed strike from close range by Alwayne Bryan.

Jahiem Harris scored the first of his two goals on the day to give Edwin Allen a 2-1 lead in the 63rd minute.

Substitute Davin Wright got the goal that he thought would send the game to penalties for STETHS with a header in the 85th minute to make it 2-2 before Harris got his second of the game, a brilliant left-footed strike from outside the box to give Edwin Allen a 3-2 lead and secure their maiden Ben Francis Cup title.

 

Edwin Allen High and St. Elizabeth Technical will contest the final of the Ben Francis Cup Knockout after winning their respective semi-final fixtures on Tuesday.

The double-header at STETHS saw Edwin Allen secure a comfortable 4-0 victory over Manchester High in the opening fixture and the host school pulling out a 1-0 win over Frome Technical in the second.

The final will be played at STETHS on Friday, January 21.

The hosts will be looking to secure their seventh Ben Francis Cup while Edwin Allen will be seeking their first.

Clarendon College became the fourth and final team to advance to the semi-finals of the 2021 DaCosta Cup football competition on Tuesday after recording a 3-1 win over McGrath High at St Elizabeth Technical High School (STETHS) to finish with a perfect nine points from their three games in Zone 4.

Both DaCosta Cup semi-finals will be played at 3:00 pm on January 12 with Dinthill Technical taking on Mannings High School at the Montego Bay Sports Complex while Garvey Maceo will do battle with Clarendon College at STETHS.

Meanwhile, Manchester High beat Cornwall College 2-1 at Green Pond in Tuesday’s other Zone 4 encounter to finish second in the zone with six points and advance to the Ben Francis Cup Knockout.

Manchester High and Cornwall College join Edwin Allen, Christiana High, Munro College, Vere Technical, STETHS and Frome Technical in the Ben Francis Cup.

 

In a matter of weeks, St. Andrew Technical have gone from being out of the Manning Cup to being in the semi-finals.

After originally finishing fourth in Group B behind Camperdown, Tivoli and Excelsior, they advanced to the quarterfinal round as a second-placed team after Camperdown and Tivoli were disqualified from the competition for using ineligible players.

On Friday at Jamaica College, they played out a 1-1 draw with Mona High to advance from Group 1 along with defending champions Jamaica College to the last four of the competition.

JC finished with a perfect nine points from three games with a 3-1 win over St. Catherine at Stadium East.

On Saturday, Kingston College (KC) secured the top spot in Group 2 with a 2-0 win over Excelsior also at Jamaica College.

Charlie Smith beat Kingston Technical4-1 in the other Group 2 game to advance alongside KC.

KC will play STATHS in one semi-final and JC will play Charlie Smith in the other.

Meanwhile, Mona, Excelsior, Kingston Technical and St. Catherine High will contest the Walker Cup.

In the daCosta Cup, Dinthill Technical and The Mannings School advanced to the semi-finals on Friday.

Dinthill won Zone 1 after beating Edwin Allen 1-0 at Drax Hall, their third win in as many games.

Christiana beat William Knibb 3-2 in the other Zone 1 match at Drax Hall.

Mannings played to a 1-1 draw with Munro College at STETHS to finish with seven points from their three matches and win Zone 2.

Vere Technical and Happy Grove played a seven-goal thriller in the other Zone 2 game at STETHS on the day, with the former prevailing 4-3.

On Saturday, Garvey Maceo pulled off something special to get into the semi-finals.

Entering their final match against St. Thomas Technical at Kirkvine, trailing STETHS by three goals on goal difference, Garvey Maceo produced a massive 12-0 victory over St Thomas Technical to win Zone 3 and advance.

STETHS tried their best with a 6-0 win over Frome Technical at home but it wasn’t enough.

Garvey Maceo and STETHS both finished with seven points but Garvey Maceo’s massive win meant they ended with a goal difference of +16 whereas STETHS, with a big win of their own, ended up with a goal difference of +11.

Edwin Allen, Christiana, Munro College, Vere Technical, STETHS and Frome, as second and third-placed finishers from the respective groups,  have all qualified for the Ben Francis Cup.

The final two qualifiers as well as the final DaCosta Cup semi-finalists will be determined after rescheduled Zone-4 games on Tuesday when Clarendon College play McGrath High and Manchester High and Cornwall College meet.

 

Kingston College is now the only team in schoolboy football this season to have a 100 per cent win record after beating Kingston Technical 3-0 for their second straight win as quarterfinal-round action in Manning Cup on Wednesday.

KC now leads Group 2 with six points from their two games.

Trailing Kingston College with three points from two games is Excelsior High School, which suffered a 2-1 defeat to Charlie Smith High that was getting their first win of the round.

Kingston Technical have yet to register a point after losing their first two games.

In Group 1 play on Tuesday, defending champions Jamaica College became the first team to advance to the semi-finals with a hard-fought 5-3 triumph over ST Andrew Technical High School (STATHS).

JC remains atop of the group with six points from their two games ahead of STATHS on three and Mona, also on three, after their crucial 2-0 win over St. Catherine High.

STATHS and Mona will do battle to see who joins JC in the semis.

Over in the DaCosta Cup, Dinthill Technical and Edwin Allen both got wins in Zone 1 action on Tuesday to set up a winner-take-all game to decide which of the two will advance to the semi-finals.

Dinthill defeated William Knibb 3-0 while Edwin Allen comfortably got by Christiana High 4-0 in a double-header at Manchester High.

Dinthill and Edwin Allen now both have six points from two matches with Dinthill currently ahead with a goal difference of 7 to 6 for Edwin Allen.

Mannings got their second win in Zone 2 with a 6-0 thrashing of Happy Grove at Drax Hall to remain atop the zone with six points from two games, two points ahead of Munro College, which outscored Vere Technical 4-3 and now have four points.

Happy Grove currently sits third with one point while Vere is fourth with none.

This is another scenario where the winner of the match between Mannings and Munro will advance to the semi-finals.

On Wednesday, Garvey Maceo and St Elizabeth Technical High School (STETHS) played to a 2-2 draw at Kirkvine while Frome hammered St. Thomas Technical 9-2 at Drax Hall in Zone 3 action.

This was Garvey Maceo’s first draw this season after winning their first eight matches.

STETHS and Garvey Maceo both have four points after two games with STETHS leading the zone on goal-difference of five against two for Garvey Maceo.

Frome is third with three points and St. Thomas Technical are fourth with none.

STETHS will play Frome in their final match while Garvey Maceo will play St. Thomas Technical.

At Manchester High, Clarendon College got a 2-0 win over Manchester to get their second straight win in Zone 4 and move to six points.

 The two teams that only got into the quarterfinal round of the Manning cup because Camperdown High and Tivoli Gardens were disqualified, won their opening matches of the Manning Cup quarter-finals.

Excelsior and STATHS had originally finished third and fourth in Group B of the Manning Cup preliminary round but advanced after Camperdown and Tivoli were disqualified from the tournament for using ineligible players.

STATHS won their Group 1 opener 4-1 over St. Catherine High on Friday while Excelsior High beat Kingston Technical 3-1 in their Group 2 opener on Saturday.

Jamaica College beat Mona High 2-0 in the other Group 1 match on Friday and Kingston College got by Charlie Smith 3-0 in the other Group 2 match on Saturday.

The quarter-final round of the DaCosta Cup also got underway on Saturday with Dinthill Technical blanking Christiana High 4-0. Meanwhile, Edwin Allen beat William Knibb 2-0 in the second Zone 1 game on the day.

Mannings were the only Zone 2 winners Saturday, beating Vere Technical 3-2.

Munro College, which have struggled for form played to a 1-1 draw with Happy Grove in the other Zone game on the day.

Munro entered that game on the back of two straight losses in their Zone C playoff games against Lacovia and B.B. Coke.

In Zone 3, Garvey Maceo continued their fantastic form this season by beating Frome 2-0 while STETHS easily got past St. Thomas Technical 6-1.

Elsewhere, defending champions Clarendon College and Manchester High got wins in Zone 4 action.

Clarendon College defeated Cornwall College 2-1 while Manchester High ran out 4-0 winners over McGrath High.

Quarterfinal action in both competitions resumes on Tuesday.

 

 

The sixteen teams to advance to the quarterfinal round of the DaCosta Cup were confirmed as zone play ended on Tuesday.

The teams will be divided into four groups of four.

Each team will play three matches and the winners of each group will advance to the semi-finals of the competition.

Group 1 will have William Knibb, Dinthill Technical, Christiana High and Edwin Allen.

Mannings, Happy Grove High, Munro College and Vere Technical make up Group 2.

Group 3 will see STETHS, Garvey Maceo, Frome Technical and St. Thomas Technical do battle while Group 4 is made up of Manchester High, Clarendon College, Cornwall College and McGrath High.

Quarterfinal round play in the DaCosta Cup kicks off on Saturday, December 11.

In daCosta Cup action on Saturday, William Knibb stayed perfect with a 5-0 win over Maldon, at home, for their fifth win in as many games.

The first game of the day at William Knibb featured Holland High and Herbert Morrison playing out a 1-1 draw.

In the other Zone A games, at Irwin High, Cornwall College got a 2-0 win over Spot Valley and Irwin beat St. James High 3-0.

William Knibb leads Zone A with 15 points followed by Cornwall College with 10 and Herbert Morrison with nine.  Each team in Zone A has two matches left.

Munro College confirmed their place in the next round as Zone C winners with a 1-0 win over B.B. Coke in the first game of a doubleheader at STETHS.

The second game at STETHS saw Lacovia and Maggotty draw 2-2.

Munro will be joined in the next round by STETHS who got a 4-0 win over Mt. St. Joseph, at Kirkvine, to finish second in the zone with 10 points.

Holmwood Technical beat DeCarteret College 4-0, at Manchester High, to move to fourth in Zone D on seven points, three behind Manchester and Christiana and one behind Bellefield.

Defending champions, Clarendon College, are out of the competition as Lennon High and Edwin Allen advanced from Zone E.

Lennon topped the zone with 11 points and Edwin Allen finished second with 10, beating out Clarendon College on goal difference.

Lennon and Edwin Allen played out a 0-0 draw at Turners Field, meaning a draw would’ve been enough for Clarendon College to advance alongside Lennon.

That didn’t happen, however, as they were beaten 1-0 by Glenmuir, at Glenmuir, ending their hopes of defending their title.

Denbigh beat Claude McKay 5-1 in the other Zone E game on the day.

St. Thomas Technical and Happy Grove advanced from Zone G.

St. Thomas Technical finished as zone winners with eight points and Happy Grove finished second with five points after a 6-2 win over Port Antonio High at Lynch Park.

Happy Grove finished with the same number of points and same goal difference as Paul Bogle High but finished ahead of them on goals scored with six compared to four.

Paul Bogle drew 1-1 with Seaforth, at York Oval, in the other zone game today.

In Zone H, Ocho Rios High and Dinthill Technical both scored 3-0 wins over York Castle High and Charlemont respectively in a doubleheader at Drax Hall.

Dinthill moved to 13 points to strengthen their zone lead, while Ocho Rios and Charlemont are second and third with eight points each.

 Manning Cup

In Group B Manning Cup action, Tivoli beat Dunoon Technical 4-2 and Excelsior and STATHS played out a 3-3 draw in a doubleheader at Stadium East.

At the Spanish Town Prison Oval, St. Jago secured a 1-0 win over Jose Marti while Camperdown beat Jonathan Grant 1-0.

Camperdown remain perfect at the top of Group B with 15 points with Tivoli second on 10 and Excelsior third on eight.

In Group C, St. Catherine High beat Papine 3-0 in a 3:00pm game at Jamaica College.

The win moves St. Catherine to second in Group C on seven points behind KC with nine and ahead of Mona with four.

 

 

As group play in zone F of the daCosta Cup comes to an end tomorrow, there are still four teams in contention to progress to the next round.

Garvey Maceo have already booked their place in the next round as zone winners on the back of a perfect four wins from four games so far.

Their opponents tomorrow, Foga Road, currently third in the zone on six points, need a win to maintain any chance of qualifying for the next round as second-place finishers in the zone.

The match between those two is the second of a doubleheader at Foga Road and will kick off at 3:30 pm.

The first half of the doubleheader will give Vere Technical, who are second in the zone on seven points, a chance to ensure qualification with a win over Kemps Hill.

The 3:30 pm game at Garvey Maceo between Central High and Old Harbour features the other two teams with an outside chance of getting to the next round.

With both teams on four points, whoever wins that match has an outside chance of advancing if both Vere Technical and Foga Road lose.

Central High has the best goal difference out of those four teams with +2, while both Vere and Foga Road have a goal difference of +1.

Old Harbour has a goal difference of -1.

On Saturday, zones C, E and G will all be decided as well.

Zone C is the most exciting with five teams having a chance to qualify.

Munro College and B.B. Coke are the top two teams in the zone with nine and seven points respectively.

Those two will meet in the 1:15 pm match at STETHS and whoever prevails will advance as zone winners.

STETHS are currently third in the zone on seven points and would secure qualification to the next round with a win over Mt. St. Joseph at Kirkvine in their 1:15 pm clash.

Lacovia and Maggotty are fourth and fifth with six points each and one could qualify with a win and losses from both B.B Coke and STETHS.

In zone E, Lennon High, Clarendon College, and Edwin Allen all have a chance to advance.

Lennon and defending champions, Clarendon College, are both on 10 points with Lennon ahead on goal difference while Edwin Allen has nine points in third.

Lennon will play Edwin Allen in a 3:30 pm game at Turners Field while Clarendon College will battle Glenmuir in a 3:30 pm game at Glenmuir.

If Lennon wins against Edwin Allen, they will advance to the next round, along with Clarendon College, regardless of the result of Clarendon College vs Glenmuir.

If Edwin Allen beats Lennon, Clarendon would only need a draw with Glenmuir to advance.  

With only five teams in zone G, St. Thomas Technical have already advanced as zone winners with eight points from their four matches.

Paul Bogle are second in the zone with four points from three games and would join them in the next round with a win over Seaforth at York Oval in their 3:30 pm encounter.

Port Antonio are third in the zone, also with four points, and would advance with a win over Happy Grove and a Paul Bogle draw or loss.

Port Antonio and Happy Grove will square off at Lynch Park at 3:30.

Seaforth and Happy Grove both have two points and could have outside chances to advance with wins.

 

 

© 2022 SportsMaxTV All Rights Reserved.