Adaejah Hodge of the British Virgin Islands secured her status as the standout athlete of the meet with 200m gold as the 49th Carifta Games came to an end at the National Stadium in Kingston on Monday.

Hodge ran 23.43 to win the U-17 Girls 200m ahead of Jamaica’s Sabrina Dockery (24.25) and Theianna-Lee Terrelonge (24.64) and add to her gold medals in the 100m and long jump.

Jamaica’s Rickoy Hunter took gold in the U-17 Boys section with 22.13 ahead of St. Vincent’s Keo Davis (22.19) and Jamaica’s 400m champion Marcinho Rose (22.26).

Jamaica’s Brianna Lyston took gold in the Girls U-20 in 23.16 ahead of Trinidad and Tobago’s Shaniqua Bascombe (24.18) and Jamaica’s Kaylia Kelly (24.33).

Jamaica’s Bryan Levell completed the sprint double with 21.18 to win the U-20 Boys ahead of teammate Sandrey Davison (21.35) and Grenada’s Nazzio John (21.70).

Bryana Davidson then won gold for the hosts in the U-17 Girls 100m hurdles in 13.50 ahead of USVI’s Michelle Smith (14.31) and Jamaica’s Jody-Ann Daley (14.45).

The top two spots in the Boys U-17 110m hurdles went to Jamaica’s Shaquane Gordon (13.69) and Jadan Campbell (13.91) while St. Kitts & Nevis’ Jermahd Huggins was third in 15.21.

Jamaica once again found themselves with the top two spots on the podium in the Girls U-20 race as Alexis James ran 13.32 for gold ahead of teammate Oneka Wilson (13.67) and Barbados’ Nya Browne (14.63).

Curacao’s Matthew Sophia held his composure to triumph in the Boys U-20 110m hurdles in 13.74 ahead of Jamaica’s Demario Prince (13.88) and the Bahamas’ Antoine Andrews (13.91).

Moving into the 800m, USVI’s Michelle Smith incredibly recovered from her 100m hurdles silver medal a few minutes earlier to win the U-17 Girls section in 2:10.78 ahead of Jamaica’s Andrene Peart (2:13.07) and Guyana’s Attoya Harvey (2:14.08).

Jamaica won the U-20 Girls event through Jody-Ann Mitchell with 2:09.73. Barbados’ Layla Haynes ran 2:10.58 for second while Guyana’s Adriel Austin was third in 2:13.62.

The Boys U-17 event was won by Jamaica’s Ainsley Brown in 1:58.08 ahead of Trinidad and Tobago’s Keeran Sriskandarajah (1:58.45) and Jamaica’s Rasheed Pryce (1:58.51).

Jamaica’s J’Voughnn Blake added to his 1500m gold medal from Saturday with a 1:49.89 effort to win the U-20 Boys section ahead of Trinidad & Tobago’s Nathan Cumberbatch (1:51.86) and Jamaica’s Adrian Nethersole (1:51.96).

The Bahamas’ Mitchell Curtis won the U-20 Boys 5000m in 16:07.57 ahead of Jamaica’s Nicholas Power (16:08.93) and Trinidad and Tobago’s Tafari Waldron (16:35.73).

The Jamaican team of Sabrina Dockery, Quana Walker, Deandra Harris and Abigail Campbell were dominant to win the U-17 Girls 4x400m relay in 3:43.59 ahead of Bermuda (4:03.23) and the Bahamas (4:04.11).

Zachary Wallace, Ainsley Brown, Princewell Martin and Marcinho Rose combined to win the Boys U-17 section in 3:17.85 ahead of Trinidad & Tobago (3:18.89) and the Bahamas (3:21.35).

Sahfia Hinds, Onieka McAnuff, Shackelia Green and Rushana Dwyer combined to give the hosts their third 4x400m relay gold medal in the U-20 Girls section in 3:36.81 ahead of the British Virgin Islands (3:45.67) and Bermuda (3:48.69).

Shemar Palmer, Roshawn Clarke, Bryan Levell and Delano Kennedy combined to run 3:08.94 to secure gold for Jamaica in the U-20 Boys section ahead of Trinidad and Tobago (3:09.67) and Barbados (3:10.71).

In the field, Jamaica’s Kobe Lawrence threw an impressive new record 20.02m to win the U-20 Boys shot put ahead of teammate Christopher Young (19.12m) and Barbados’ Kevon Hinds (16.18m).

Jamaica’s Dionjah Shaw was also in record-breaking form in the U-17 Girls discus with a winning throw of 45.32m to better Paul Ann Gayle’s 2012 record of 43.99m.

Her Jamaican teammate Rehanna Biggs was second with 42.41m and Trinidad & Tobago’s Adriana Quamina was third with 35.23m.

Jamaica’s Jaydon Hibbert produced a wind-aided 17.05m to take gold in the Boys U-20 triple jump ahead of Barbados’ Aren Spencer (15.80m) and Jamaica’s Royan Walters (15.59m).

Sabrina Atkinson of Jamaica took gold in the U-17 Girls triple jump with 12.00m ahead of French Guiana’s Leane Alfred (11.77m) and the Bahamas’ Zoe Adderley (11.45m).

Jamaica finished at the top of the medal table with 92 medals including 45 gold, 29 silver and 18 bronze. The top five was rounded out by the Bahamas (four gold, six silver, seven bronze), the British Virgin Islands (four gold, two silver, one bronze), Trinidad & Tobago (two gold, 10 silver, 11 bronze) and Guyana (two gold, three silver, two bronze).

  

 

 

 

It was billed as a clash between Hydel’s Brianna Lyston and the Clayton twins, Tia and Tina over 100m on Day 2 of the ISSA GraceKennedy Boys and Girls Championships at the National Stadium in Kingston and it lived up to expectations except for the fact that the hot favourite did not win.

Lyston, who came into the championships with a personal best 11.14 set at Central Champs last month, enhanced her tag as the favourite when she ran an easy 11.28 into a headwind of -1.6m/s. However, in the final, Lyston, who was sandwiched between the Claytons; Tia in lane four and Tina in lane six, got off to a good start but was unable to shake Tina, the World U20 champion, who then briefly relinquished the lead before fighting back to edge Lyston at the line.

With a headwind of -2.8m/s, Tina clocked 11.23 to Lyston’s 11.26. Tia was third in 11.47.

The fastest girls' race of the night happened in the Class II final where Hydel’s Kerrica Hill ran a fast 11.16 to equal Kevona Davis’ record and hold off her fast-finishing teammate Alana Reid who clocked a personal best of 11.22 for the silver medal.

Mount Alvernia’s Carleta Bernard was third in 11.44.

Edwin Allen’s Theianna-Lee Terrelonge recovered from a poor start to win the Class III sprint in 11.60 over St Jago’s Camoy Binger (11.73) and Shemonique Hazle of Hydel (11.75) while Wolmer’s Girls’ Natrece East copped the Class IV title in 11.81 ahead of Edwin Allen’s Moesha Gayle (12.03 and Excelsior High School’s Janella Williams 12.10.

Edwin Allen’s Bryan Levell was the favourite to win the Class I Boys’ 100m title and he delivered on his promise but only just.

In the race in which Kingston College’s medal contender Bouwahjgie Nkrumie stumbled at the start and almost fell, Levell maintained his composure to go on to win in 10.23 over Jeevan Newby of Kingston College (10.23) and Herbert Morrison’s De Andre Daley 10.33.

Nkrumie was sixth in 10.49.

The Class II race was an even closer affair as the pre-race favourite, Mark Anthony Miller of Jamaica College clocked 10.76 for the win, the same time as Wolmer’s Boys’ Gary Card. Jason Lewis of Edwin Allen won the bronze medal after finishing third in 10.84.

Herbert Morrison’s Tavaine Stewart was lost for words after he ran a personal best of 11.03 to win the Class III Boys 100m. He managed to edge Calabar High’s Nickecoy Bramwell (11.06) at the line. Ferncourt High School’s Ajae Brown (11.34) took the bronze.

Edwin Allen’s plans to sweep all classes in the 1500m were dashed when Jodyann Mitchell of Holmwood Technical took advantage of a mishap that affected the race leader Rushana Dwyer took take gold in 4:36.39.

Shone Walters of St Mary High ran 4:37.05 for the silver medal while Dwyer’s teammate Jessica McLean was third in 4:37.06. Dwyer finished fifth in 4:42.30.

However, the defending champions won gold in the Class II event as Rickeisha Simms ran away from the field to clock 4:41.85 over St Jago High School’s Misha-Jade Samuels, who clocked 4:47.45 to claim the silver medal. Finishing third was Cindy Rose of Holmwood Technical, who ran 4:47.86.

Kora Barnett of Edwin Allen took the gold medal in 4:44.30 over the Holmwood Technical pair of Andrene Peart of Holmwood Technical (4:45.30) and Jovi Rose (4:50.09).

Meanwhile, defending Boys’ champions Jamaica College enjoyed a 1-2 finish in the Class I 1500m in which Jvoughnn Blake took the gold in 3:56.78 over Handal Roban (3:57.09). Giovouni Henry of Kingston College was third in 4:01.51.

Yoshane Bowen of Maggotty High won the gold medal in the Class II 800m in 4:12.70 ahead of Brian Kiprop of Kingston College (4:13.94) and Gage Buggam of St. Elizabeth Technical (4:13.99).

Earlier in the day, Balvin Israel of St. Jago High School won the first gold medal of the 2022 championships with a leap of 7.33m. Mark Phillips of Wolmer’s Boys took the silver medal with a jump of 7.02m while Ricoy Hunter of St Elizabeth Technical finished third with 6.90m.

Camperdown High School’s Victoria Christie win the Class II Girls Shot Put with a mark of 14.59m. Nastassia Burrell of Hydel threw 13.99m to win the silver medal and Maja Henry of Immaculate Conception won bronze with 13.51m.

Kingston College’s Jaydon Hibbert won the long jump with an excellent effort of 7.87m. Uroy Ryan of Jamaica College won the silver medal with 7.75m while Demario Price of St Jago took the bronze with a jump of 7.28m.

Meanwhile, in the Class I Girls discus, St Jago High School’s Jamora Alves battled hard to take the gold medal with her best effort of 48.13, just four cm ahead of Damali Williams of Edwin Allen (48.09) and Britannie Johnson of Camperdown (46.54).

At the end of action on Wednesday, Edwin Allen leads the girls’ standings with 76 points after nine finals with Hydel close behind on 54 points. St Jago (48), Holmwood (35) and Immaculate Conception (24) make up the top five schools.

Title favourites Kingston College leads the boys’ standings with 68 points after eight finals. Defending champion Jamaica College are second with 51 points while St Jago High (28), St Elizabeth Technical (23) and Wolmer’s Boys (18) complete the top five.

 

 

 

 

Garth Gayle, President of the Jamaica Athletic Administrative Association (JAAA) has expressed confidence that the Jamaican team for the 2022 Carifta Games is ready to defend its title when the games get under way at the National Stadium in Kingston next month.

Jamaica will field a team of 78 athletes for the April 16-18 Games led by the talented twins, Tia and Tina Clayton, Brianna Lyston as well as standouts Bryan Levell and Rayon Campbell.

“It is a very talented team of junior athletes that will represent Jamaica and do well at the Carifta Games,” said Gayle who pointed to the world-class performances that were on show during the recent Carifta trials where 17-year-old Lyston ran 22.66 to win the U20 Girls 200m.

Levell also produced a fast 20.53 to easily win the 200m.

Rayon Campbell was also a standout winning the 400m hurdles in what was a world-leading time of 49.52.

Gayle said it was clear that, with the WorldU20 Championships in mind, the coaches across the island have remarkably in getting their athletes prepared for both competitions.

The athletes selected are as follows:

U17 Girls: Theianna-Lee Terrelonge, Camoy Binger, Abigail Campbell, Quiana Walker, Andrene Peart, Ricaria Campbell, Kededra Coombs, Deandra Harris, Bryana Davidson, Jody-Ann Daley, Asia McKay, Danielle Noble, Rohanna Sudlow, Shemonique Hazle, Sabrina Atkinson, Dionjah Shaw, Rehanna Biggs and Nastassia Burrell.

U17 Boys: Gary Card, Shaquane Gordon, Romario Hines, Rickoy Hunter, Tajh-Marques White, Marchino Rose, Ainsley Brown, Rasheed Pryce, Yoshane Bowen, Tyrone Lawson, Jordan Mowatt, Princewell Martin, Jadan Campbell, Zachary Wallace, Aaron McKenzie, Chavez Penn, Euan Young and Despiro Wray.

U20 Girls: Tia Clayton, Tina Clayton, Brianna Lyston, Oneika McAnnuff, Shackelia Green, Kaylia Kelly, Rushana Dwyer, Samantha Pryce, Jody Ann Mitchell, Ashara Frater, Safhia Hinds, Alexis James, Oneka Wilson, Britannia Johnson, Annishka McDonald, Malaika Cunningham, Serena Cole, Kay-Lagay Clarke,  Jo-Anna Pinnock, Cedricka Williams and Rickeisha Simms.

U20 Boys: DeAndre Daley, Bryan Levell, Bouwahjgie Nkrumie, Sandrey Davison, Delano Kennedy, Shemar Palmer, J’Voughnn Blake, Adrian Nethersole, Nicholas Power, Christopher Young, Balvin Israel, Royan Walters, Brandon Pottinger, Xavier Codling, Kobe Lawrence, Rayon Campbell, Roshawn Clarke, Jahvel Granville, Demario Prince and Jaydon Hibbert.

Dr Oneil Ankle will be the Chef de Mission while Orett Wallace will be the Team Manager.

 

 

Edwin Allen standout, Bryan Levell, continued his fine start to the high school track and field season with a victory in the Class One Boys 200m at the Central Track and Field Championships at the GC Foster College on Wednesday.

20.71 was enough for Levell to cruise comfortably home ahead of St. Catherine High’s Sandrey Davison (21.30) and Manchester’s Shemar Palmer (21.37).

Steer Town’s Omarion Barrett completed an impressive sprint double by winning the Class Two Boys 200m in 21.81 ahead of Edwin Allen’s Antonio Powell (21.99) and Clarendon College’s Tremaine Hamilton (22.44).

Ajae Brown of Ferncourt High ran 23.29 to win the Class Three Boys 200m ahead of the St. Jago pair of Detarje Morgan (23.30) and 100m champion and record holder Ray J Reece (23.33).

Manchester High ran 3:17.41 to win the Boys 4x400m ahead of St. Jago (3:18.32) and St. Catherine High (3:19.82) while in the Girls section, Holmwood Technical and Edwin Allen were separated by one-hundredth of a second with Holmwood taking the win in 3:41.81 ahead of Edwin Allen (3:41.82). St. Catherine High were third in 3:46.48.

Edwin Allen and Holmwood swapped places in the Girls Sprint Medley with Edwin Allen running 4:00.52 to win ahead of Holmwood (4:13.50) and Dinthill Technical (4:19.88).

St. Jago were equally dominant in the Boys section running 3:39.98 to win ahead of Clarendon College (3:53.10) and Bustamante High (3:58.75)

The Monk Street-based St. Jago ended up comfortably winning the Boys team title, finishing with 404.50 points. Edwin Allen finished a distant second 175 points, while the top five was rounded out by Clarendon College (120), St. Catherine High (98), and Manchester High (83).

 

Edwin Allen’s Bryan Levell and Hydel’s Brianna Lyston won their respective U20 200m races in impressive fashion on Sunday’s final day at Jamaica’s Carifta Trials at the National Stadium in Kingston on Sunday.

© 2022 SportsMaxTV All Rights Reserved.